Na veľtrhu kníh

Psychoterapia ako z telenovely v knižnej podobe

Je nádejou pre ženy, že nech už sa nachádzajú v akýchkoľvek životných sračkách, vždy sa vďaka práve nim môžu stať veštkyňou aj oni.

– Pani Zlatka, čítali ste knihu Gina? Určite si ju prečítajte. – motivovala ma jedna z mojich klientok a vykreslila mi veštkyňu známu z novín a televízie ako romantickú hrdinku bulváru.

Usmiala som sa. Na jej tip som si spomenula, keď som si vyberala knihy na letnú dovolenku. Zmestila sa aj táto – prudko emocionálna ako samotná hrdinka súbežne aj autorka, ktorá sa necháva unášať osudom v podobe výrazných vonkajších okolností pod zdaním boja s ním. Kniha s nápadným nádychom dramatickosti deja. Kniha ako zážitková psychoterapia. Nevyvoláva dojem, že sa z nej dozviete všetko z tajomnej oblasti medzi nebom a zemou. Bežné povery sú v nej podané ako fakt. A že sú to javy naozaj skutočné. Žiadne návody zasvätencov. Kniha zostáva vernou svojmu názvu – Skutočný príbeh veštkyne.

– V Bratislave nežijú ľudia, ale hyeny,- vyjadril sa v rámci konzultácie u mňa úprimne jeden z bratislavských klientov.

V tomto kontexte sa v zábavnej príhode o sedlákovi v meste určite nájdu mnohí dotknutí. S geniálnymi slovnými spojeniami ako mužíček, panička, pipenky, kámoš, s úvodným venovaním a priloženými fotografiami dávajú tušiť, akému typu čitateľov ulahodí. Ak však hľadáte senzáciu, nedočkáte sa jej. S kým drogovala sa nedozviete. Pretože dôležitejšie sú sprievodné halucinácie a bludy, ktoré sú v podstate jasnovidnými víziami. Ani mená postavičiek z podsvetia neprezradí, lebo tí sú už všetci mŕtvi. A vyvolávať duchov bez zjavnej príčiny sa nemá.

Nesnaží sa ísť do hĺbky, rozoberať príčiny stavu a vyvodiť z nich filozofické ponaučenia. Ale o to sa nesnaží ani telenovela a predsa je obľúbeným žánrom. Je určená tým, ktorí sa potrebujú učiť cez životné skúsenosti a až vtedy siahnu po sebareflexii. Tým, čo potrebujú výrazné životné zážitky, aby zistili, že naozaj žijú. Tiež je pre tých, čo sa denne trápia finančným nedostatkom, rozmýšľajú ako žiť z toho, čo zarobia a východisko vidia iba vo výhre v lotérii, v dedičstve alebo inom ľahkom zdroji. A pre tých, čo cítia potenciál intuitívnych schopností a tajne dúfajú v prebudenie.

Je nádejou pre ženy, že nech už sa nachádzajú v akýchkoľvek životných sračkách, vždy sa vďaka práve nim môžu stať veštkyňou aj oni. Stačí prečítať príbeh a siahnuť po autorkinej Malej škole tarotu v jej závere. Knižná psychoterapia veštkyne je vlastne mnohým samotnou konzultáciou u nej a uvedomením, že osud čítajúcich vôbec nie je taký ťažký ako autorkin.

Za Ginu a jej knihu sa rozhodne Nový čas, ktorý ju pravidelnými týždennými horoskopmi mediálne zviditeľnil, rozhodne nemusí hanbiť. Spoluautorka Katarína Lešková evidentne vykonala na texte skvelý kus literárnej práce. Verím, že prepracovaný marketing prináša aj svoje ovocie. Za odvahu ísť z vlastnou kožou na trh si toto ocenenie Gina zaslúži.

Toto jednoduché, ľahké a ideálne dovolenkové čítanie na pár hodín nepotvrdilo ani nesplnilo moje očakávania, lebo som žiadne nemala. Dočítala som, zavrela knihu, vyliezla spod slnečníka a išla si zaplávať do mora. A kniha môže putovať k pani, ktorá cez prizmu svojho strašného detstva nevníma jedinečné schopnosti a vynikajúce príležitosti svojej súčasnej dospelosti.

Zlatica Mokráňová, vytvorené: 7.8.2009

Zdroj: Gina Kaiserová, Katarína Lešková: Gina – Pravdivý príbeh veštkyne
Vydavateľstvo: Ikar, 2009

Zlatica
V preferovaných nástrojoch so spirituálnom podstatou sa opiera o čítanie symboliky čísel, tarotových obrázkov, o lunárnu astrológiu, arteterapiu, regresnú terapiu, energo-informačnú medicínu, parapsychológiu a rada sa s Vami podelí o svoje poznatky, zručnosti a skúsenosti.