Pohľad na zasneženú dedinu pod horami Považský Inovec

Novoročné ľudové pranostiky

Každý z nás je zvedavý, čo mu prinesie nový rok, či veľkú lásku, šťastie, zdravie, alebo koniec ťažkostí. Nejeden sa zamyslí nad tým, či jeho život získa zmysel. Mnohí túžia po akomsi znamení, ktoré by im pomohlo vybrať si vhodnú cestu. Iní chcú uvidieť jasné svetielko v tmavom tuneli každodenných starostí. Ponúkame vám niekoľko spôsobov na odhalenie závoja budúcnosti z oblasti ľudových pranostík. Ak máte odvahu a vieru, zrealizujte, ak nie, aspoň sa pobavte.

Oheň pravdy
Počas silvestrovskej zábavy vezmite sviečky a choďte do parku alebo na zasnežené pole. Sviečky zapáľte a intenzívne myslite na to, čo má prísť. Sviečku zapichnite do snehu alebo do zeme. Keď oheň sviečky okamžite zhasne, čakajú vás ťažkosti až do ďalšieho roka. Ak sa oheň posunie vyššie, utekajúc pred mokrom, veští to dobrobyt, dostatok a šťastie.

Halúzka šťastia
V noci z 5.na 6. januára vezmite malú halúzku z vianočného stromčeka (samozrejme nie umelého ?), vložte si ju na noc pod vankúš a tesne pred spaním intenzívne myslite na muža či ženu, ktorú (ktorého) by ste chceli získať. Pred spánkom požujte ihličie stromčeka. Požuté ihličie nevypľujte, ale držte pod jazykom: vtedy váš sen bude celkom iste prorocký. Ak sa vám namiesto muža prisnije žena (a naopak), znamená to prekážku vášho šťastia.

Na urieknutie
Silvester je tiež dňom, keď sa môžeme zabezpečiť pred zlými myšlienkami nepriateľov. Ak sa ich obávate, vezmite okrúhly bochník chleba, nôž a cesnak. Cesnakom treba urobiť nad chlebom kríž, posekať strúčiky a natrieť nimi hornú časť hlavných domových dverí, potom odkrojiť štyri krajce, zjesť ich a nakoniec neumytý nôž zakopať pod prahom. Iným spôsobom je nosenie chleba, hrudky soli a kúska cesnaku od Nového roku do Troch kráľov v ľanovom plátenku. Ráno 6. januára treba obsah uzlíčka zjesť, handričku spáliť a popol vysypať pred prah. Je to magická hranica, ktorá oddelí váš svet pred cudzím, tým nepriateľským.

Spracovala: Petronela

Petronela
Mystika.sk - Hviezda na nebi záhad - vypracuje Vám písomné numerologické a tarotové analýzy a prevedie Vás symbolikou čísel a tarotov aj prostredníctvom článkov, konzultácií, seminárov a kurzov.