investície, zrod semiačka v rastlinu
Investment

Rok Potkana – počítajte, zarábajte, investujte

Každý chce teraz poznať budúcnosť, tendencie na najbližšie dni, týždne, mesiace, aj roky. Aspoň v mojom okolí. Z toho vyplýva, že v prítomnom okamihu som ponorená do minulosti alebo budúcnosti a ak niekto dezorientovaný v reálne prebiehajúcich dátumoch zvolá: „Ktorý je vlastne deň?“, profesionálne deformovaná sa roztržito spýtam: „A ktorý rok?“ Skôr ako sa dozviete tendencie na rok 2011, premietneme si predpovede z predchádzajúcich rokov. Tento článok sa týka roku 2008.

Dva plus nula plus nula plus osem
„Podľa vízie v druhej dekáde apríla roku 2008 narazí do Zeme asteroid v oblasti medzi Mississippi a Floridou. Zomrie štyri a pol miliardy ľudí a padne ekonomika USA,“ spomenula som si na reči istého človeka so strhanými črtami tváre, skoro Nostradama, keď sa mi pred Vianocami v telefóne ozval hlas redaktora ČTK, aby som sa vyjadrila k tomu, čo z numerologického pohľadu znamená rok 2008 pre Slovensko. Lenže dotyčný pán – na rozdiel odo mňa – má na nezodpovedné škandalózne vyjadrenie aj riadne zaplatené oprávnenie. Diagnózu od psychiatra a pravidelný invalidný dôchodok. Na druhej strane linky sa odo mňa očakávalo stručné vyhlásenie dva plus nula plus nula plus osem je desať a jeden plus nula je jeden, a to znamená nové začiatky. Konkrétne pre Slovensko najmä v oblasti spoločenských a obchodných vzťahov, lebo vzniklo prvého prvý a jeden plus jeden plus dva plus nula plus nula plus osem je dvanásť a jeden plus dva je tri.

Ale na podrobnejší univerzálny trend roku 2008 som vyzrela až teraz, keď februárové novolunie, ohlasujúce počiatok ďalšieho lunárneho roku, klope na dvere.

Tehotné aj feministky
Na presné štatistické zhodnotenie predchádzajúceho roku Kanca je ešte priskoro, no aj zbežný pohľad naznačuje, že bol mimoriadne úrodný. Toľko tehotných žien a mamičiek s kočíkmi som nestretávala ani v roku 2004 – roku Opice alebo roku 1999, ktorý bol podľa čínskeho lunárneho kalendára rokom Zajaca. Dokonca aj posledná feministka z radu mojich rovesníčok, držiaca čestnú stráž slobode a nezávislosti, podľahla tikaniu biologických hodín a nielenže sa vydala, ale aj porodila syna. No, aby som neprezentovala iba subjektívnu optiku. Môže byť totiž selektívna. Zo štatistiky mojich vypracovaných numerologických analýz je oproti predchádzajúcim rokom zrejmý výrazný nárast výpočtov pohlavia dieťaťavýber vhodného mena pre budúceho potomka. Naopak, rekordne klesol záujem o zdravie. Kanec si totiž rád užíva slasti života a skladanie účtov je doménou skôr pre prichádzajúci rok Potkana.

Myš, Potkan alebo Krysa?
V niektorých publikáciách je Potkan uvádzaný ako Myš alebo Krysa, čo je pochopiteľné. Veď aj v našej malej krajine sa vyskytuje viacero druhov tohto hlodavca, nieto ešte v Číne. V jednom znamení môžeme rozoznávať tolerantnú myš domácu, ktorá dbá o domov a rodinu, snaživého hraboša poľného, ktorý okrem spoločnosti blízkych ľudí obľubuje aj kultúrne podujatia či voľnosť prírody. Potkan obecný sa zasa rád baví, nič si neodoprie a presvedčivo háji svoje záujmy. Očarujúca krysa získa všetko, po čom túži a neochvejne buduje stabilné postavenie, a napokon ojedinelého lumíka sibírskeho stretneme len v najvyšších kruhoch v nóbl spoločnosti.

A teraz si skúste predstaviť, ktorý z týchto hlodavcov asi tak presvedčil Byvola, aby bojoval s nepriazňou počasia na ceste za nesmrteľnosťou a on sa pohodlne viezol na jeho chrbte, a máte zaručenú odpoveď na otázku. Vďaka prefíkanosti ho učinili prvým v postupnosti dvanástich zvierat zverokruhu, ako hovorí klasická čínska bájka. V budhistickej verzii bájky Potkan na chrbte Byvola neputuje do dediny, kde vyhlásili konkurz na znamenia zvieratníka, ale k lôžku umierajúceho Budhu a on mu za to udelí čestné prvé miesto.

Vzťah, alebo práca?
Znamenie Potkana otvára nový dvanásťročný cyklus. Byť prvým, jednotkou, začať niečo, urobiť krok dopredu, zasadiť semienko, čo v budúcnosti vyklíči v bohatú úrodu, je v súlade aj s výsledným číslom súčtu číslic roku. Niečo o dlhodobom vplyve čísla dva a revolučnej osmičky v čísle roku som naznačila už minulý rok v tomto článku. Keďže dvojka predstavuje vzťahy a osmička ambície, zelenú majú skôr pracovné partnerstvá ako tie intímne. Môže nastať rozpor medzi prejavovaním citov a napĺňaním profesionálnych ambícií. Avšak spoločné úsilie a investície v stabilných priateľských, manželských i iných partnerských zväzkoch prinesú osoh.

Sloboda bez hraníc
Z pohľadu západných astrológov sú tendencie roku výrazne konzervatívne. Cení sa zodpovednosť, praktickosť, presnosť, korektnosť, vážnosť, zrelý úsudok, duševná disciplína a práca so ziskom. Proste žiadna neviazaná zábava. Podrobnejšie si o astrologických tendenciách môžete prečítať tu, tu a o každom znamení tu. Jednotka sa spája s vysokým postavením, úradnou a štátnou mocou, bojom s konkurenciu, investíciami do nehnuteľností a finančnými transakciami, ale tiež s uplatnením tvorivej sily, originálnych námetov a pohotovej formulácie nápadov umelcov – publicistov alebo spisovateľov, hudobníkov i výtvarníkov. Sloboda bez hraníc je jej životnou potrebou. A v tomto zmysle bol možno Potkan z bájky pre Byvola zdrojom svetla a radosti, skutočným duchovným vodcom nadaným citom a vierou, a nie logikou. Spolu dokázali vybojovať boj s prírodnými živlami na ceste k nehynúcej sláve.

V dnešnom civilizovanom svete sa nevedú vojny s ťažkým bojovým arzenálom, no skôr ekonomické. „Peniaze, peňeži, peníze!“ – to je to hlavné, čo bude v tomto roku hýbať svedomím jednotlivcov a sveta. Treba len dúfať, že etika, cnosť, čestnosť, starostlivosť a snaha nadobudnutým bohatstvom a mocou pomôcť iným, zvíťazí nad egoistickou chamtivosťou nikdy nekončiacej honby za ziskom. A na to, ako som sa dozvedela v rozhovore s kamarátom na chate, existuje jednoduchý recept: „Napíš ľuďom, nech si konečne povedia, čo pre seba znamenajú a prestanú ohýbať chrbty, lebo nie je ich chybou, že svet je taký, aký je, ale bude to ich chyba, ak taký ostane.“

Zlatica Mokráňová
Písané pre Magazín T-Station, uverejnené 04.02.2008

Zlatica
V preferovaných nástrojoch so spirituálnom podstatou sa opiera o čítanie symboliky čísel, tarotových obrázkov, o lunárnu astrológiu, arteterapiu, regresnú terapiu, energo-informačnú medicínu, parapsychológiu a rada sa s Vami podelí o svoje poznatky, zručnosti a skúsenosti.