Kvet bylinky Rebríček obyčajný alebo Myší chvost v tráve

Liečivé bylinky

„Vo chvíli, keď sa každý z nás prvý raz nadýchol, naprogramoval svoju budúcu cestu životom. Naša osobnosť je ovplyvnená z jednej tretiny genetickou informáciou, druhú tretinu predstavuje prostredie, v ktorom sa formujeme a nakoniec karmou, ktorú sme si zvolili v čase pred narodením.“ Tak takto začínala numerologická časť Relácie o Mystike s Majou v roku 1998. Teraz po dvanástich rokoch Vám tú záhadnú nenumerologickú časť ponúkame každý piatok na našom portáli vo forme článkov. Dnes na tému liečivých byliniek.

Liečenie bylinkami začína v súčasnosti prežívať renesanciu. Vstrebávanie látok cez čuchovú sliznicu je efektívnejšie než cez tráviaci trakt a zvyšuje terapeutický účinok. Všetky kvety pôsobia ako afrodiziaka. Preto obdarovanie žien kvetmi, najmä ružami, nie je bezvýznamný akt. Symbolika v ňom ukrytá vychádza práve zo skúsenosti vplyvu kvetov na ľudskú psychiku. Aromaterapia je metóda liečenia stará ako ľudstvo samo. Vône rastlín a éterických olejov nepôsobia len na psychiku človeka, ale ovplyvňujú aj telesné funkcie. V mnohých našich domácnostiach poznajú účinok odparovania niekoľkých kvapiek oleja vo vode zahrievanej zospodu horiacim kahančekom. Rastlinné oleje môžeme aplikovať aj masážou, kúpeľom a inhalovaním.

Aníz pomáha pri dýchacích ťažkostiach, kašli, astme aj migréne.

Bazalka pôsobí účinne proti melanchólii, podporuje mozgovú činnosť, uvoľňuje kŕče a dokonca odpudzuje hmyz.

Borovica má antiseptický účinok, pomáha liečiť chrípku, angínu a zápal močových ciest.

Citrón znižuje horúčku, pomáha pri liečbe kŕčových žíl, spomaľuje starnutie.

Eukalyptus ničí baktérie, posilňuje imunitný systém, znižuje svalovú únavu.

Antiseptická je aj jedľa, zmierňuje bronchitídu a reumu.

Jazmín odstraňuje psychosomatické problémy a vyvoláva eufóriu.

Levanduľa potláča nervové napätie,

Mandarínka vzpruží pri vyčerpaní.

Myrta pohlcuje dym a podporuje trávenie.

Obľúbená ruža upravuje hormonálny cyklus.

Rozmarín pomáha pri slabej pamäti a rannej únave.

Šalvia znižuje krvný tlak a tymian blahodarne pôsobí na nervy.

Dodnes sa zozbieralo veľké množstvo domácich receptov na prírodné liečenie. Sú tu recepty prevzaté so skúseností starších liečiteľov zo starých herbárov a z ľudovej tradície. Sú ukážku toho, aké možnosti mali ľudia v minulosti a ako sa usilovali pomôcť aj pri ťažkých a nevyliečiteľných chorobách, pri rôznych otravách, pohryznutiach, infekčných a zápalových ochoreniach, ktoré dnes liečime antibiotikami a inými silne účinnými liekmi. Mnohé recepty sú odskúšané a majú priaznivý účinok, či už samé pri slabšom priebehu ochorenia alebo ako doplnková liečba či na doliečenie choroby. Výsledok prírodnej liečby je niekedy prekvapivý. V liečivej rastline sa nachádza vždy viac obsahových látok, ktoré sa svojimi účinkami doplňujú a pôsobia komplexne na viac orgánov tela. Orgány v našom tele sú navzájom sú navzájom prepojené a je výhodné liečiť organizmus ako celok. Toto prepojenie niekedy našej modernej medicíne chýba. Dokonca, keď jeden orgán liečime, druhý tým liekom preťažujeme. V liečivých rastlinách je však tiež komplex prírodnej chémie a odporučené dávky je treba dodržiavať, aby bol výsledok optimálny a liečba priniesla úžitok. A konečne liečivá rastlina ako živý organizmus vlastní aj svoju bioenergiu, ktorá pri prírodnej liečbe nie je zanedbateľná. Preto niektorí bylinkári – liečitelia odporúčajú užívať čerstvé rastliny a pri príprave čajov aj veľmi krátku dobu extrakcie. Taktiež upozorňujú na to, že sušené rastliny strácajú za určitý čas túto svoju vitálnu energiu, aj keď sú dobre skladované a po stránke obsahu účinných látok sú vyhovujúce. Sem patrí aj prírodná homeopatická liečba Bachovými kvetmi, kde chemicky laboratórne nedokážeme zistiť žiadne účinné obsahové látky.

Teraz rada pre srdciarov. Veľmi dôležité je správne ranné vstávanie. nikdy nevstávajte tak, že prudko vyskočíte z postele. Vždy po prebudení treba si v posteli najprv ponaťahovať končatiny, až potom sa posadiť a vstať. Presne tak, ako to robia zvieratá. Pravdaže, ak ich pri tom nič nevyruší. Pri naťahovaní sa totiž natiahnu nielen svaly ale aj cievy a tým veľmi pomôžete srdcu počas spánku spomalený krvný obeh rýchlejšie rozbehnúť. No a nakoniec to najdôležitejšie. Nečakajme, že budeme zdraví, keď nebude naše telo v harmónii s dušou. To znamená, že keď budeme vysielať negatívne, závistlivé a nenávisťou naplnené myšlienky alebo slová, otvárame si tým náš ochranný obal a práve týmto otvorom sa nám všetko vráti, najmä ak toto vyšleme na človeka spravodlivého, ktorý žije ako sa žiť má. Títo ľudia majú svojím žitím veľmi pevný a široký ochranný obal, od ktorého sa negatívny útok odrazí a vráti sa jeho tvorcovi. Treba vysielať vždy len láskavé myšlienky a bude sa nám vracať láska. Aby sme žili v harmónii musíme venovať aj duši toľko, koľko dokážeme venovať telu. Pokiaľ sme na tom psychicky zle, nebudeme na tom dobre ani po fyzickej stránke. Ruku na srdce. Svojmu telu dávame jedlo, teplo, pohodlie a duši?

Na liečenie bylinkami uvádzame aj niekoľko príkladov. Tak napríklad pri bolestiach hlavy z prepracovania priložíme na dve hodiny obklad z tvarohu na čelo. Na zastavenie štikútky alebo čkania je dobré vypiť vodu s citrónovou šťavou alebo zadržať dýchanie, pričom počítame do 50 alebo vypijeme čaj s mäty piepornej. Na lupiny vo vlasoch je dobrá šťava z cibule s trochou alpy. Natierame jeden krát v týždni. Oči posilňuje častá konzumácia čučoriedok. Na pehy a škvrny je dobrá škorica s medom. Touto zmesou potierame pehavé miesta. Popukaným rukám pomôžu zmiešané 4 lyžičky masla s jednou lyžičkou medu. Touto zmesou natierame ruky podľa potreby. Srdce a nervy posilňuje víno so škoricou. Do pol litra vína dáme štipku škorice a necháme dve minúty povariť. Užívame 1 krát denne po pol deci. Na unavené oči pomáha obklad zo sladkého mlieka. Mastné vlasy treba umývať odvarom z rumančeka. Na liter vody použijeme 4 lyžice rumančeka. Tvorbu vrások na tvári obmedzí umývanie rozmarínovým čajom dva krát denne, alebo umývanie tváre domácim mliekom, najlepšie kozím, pretože obsahuje vitamín A. To bolo len zopár rád, pri ťažších a dlhodobých chorobách je vždy dôležitá návšteva lekára. Na to by sme nemali nikdy zabúdať.

Pre Beta rádio spracovala: Mária Kašiarová
Zdroj: Agáta Sedliačková (ľudová liečiteľka)
Relácia o Mystike s Majou odvysielaná 29. 09. 1998

NUMEROLOGIA.SK
„Tomu, kto skutočne počúva, poskytnem RADU, ostatným ILÚZIU…“